Málta az önrendelkezési jogán pattintja le az ott bejegyzett online kaszinókról a károsított szerencsejátékosok ezreit. Az EU már vizsgálja, hogy lehetne a jogszabályi standardokhoz tartatni a félmilliós szigetország bíráit, de egyértelmű megoldást még nem találtak.
Az Európai Unió Bíróságának főtanácsnoka szerint Magyarország megsértette az uniós jogot az ENSZ Kábítószer-bizottságában tett szavazatával. A vita tárgya egy 2020-as tanácsi határozat, amely meghatározta, hogyan kell az EU-nak képviseltetnie magát a kannabisz besorolásának módosításával kapcsolatban. Magyarország ezzel szemben eltérő álláspontot képviselt és ellentétesen szavazott, ami miatt az Európai Bizottság kötelezettségszegési eljárást indított ellene.
Az Európai Unió Bíróságának főtanácsnoka csütörtökön nyilvánosságra hozott indítványában azt javasolja, hogy a Bíróság helyezze hatályon kívül a Törvényszék azon ítéletét, amely helybenhagyta a Paks II.-nek nyújtott állami támogatást jóváhagyó európai bizottsági határozatot. A főtanácsnok ezzel elfogadta a felperes Ausztria érvelését, ami nagy jelentőségű fejlemény, és akár lényeges hatása is lehet a projekt állami támogatási körülményeire, de sok még a kérdőjel.
Az Európai Bíróság szerint nem ütközik uniós jogba az ingatlanközvetítői jutalékoknak a vételár vagy a bérleti díj 4%-ában történő maximálása, amennyiben az intézkedés megfelel az arányosság követelményének és a kitűzött céloknak - derül ki az Európai Unió Bíróságának közleményéből.
Az automatikus hitelképesség-értékelés során az érintettnek joga van magyarázathoz a vele szemben hozott döntés meghozatalának módját illetően. A nyújtott magyarázatnak lehetővé kell tennie számára az automatizált döntés megértését és vitatását - mondta ki egy osztrák ügy kapcsán az Európai Bíróság.
Az Alior Banktól a Bank Millenniumig több lengyel pénzintézet is súlyos jogi következménnyel néz szembe, és milliárdokat veszíthet, miután az Európai Bíróság az adósok javára döntött bizonyos lakossági hitelek kamatairól szóló vitában – írta meg a Bloomberg.
Nyugodtan levonhatja az Európai Bizottság a folyósítandó EU-pénzekből azokat a kényszerítő bírságokat, amelyeket az uniós bírósági döntések ellenére sem fizetett meg napi bírságként Lengyelország – erről döntött mai ítéletében az uniós törvényszék.
Több ügyben is kötelezettségszegési eljárást indít Magyarországgal szemben az Európai Bizottság – jelentette be az uniós végrehajtó testület pénteken. A levegőszennyezés elleni fellépésnél és a nemi egyenjogúságot segítő direktíváknál lát hiányosságokat Brüsszel.
A magyar kormány egyeztetéseket kezdett az uniós menekültügyi ítélet teljesítéséről, amelynek végrehajtásának elmaradása miatt az Európai Unió több mint 430 millió eurós (közel 175 milliárd forintos) bírságot hajthat be Magyarországon. Bóka János uniós ügyekért felelős miniszter hangsúlyozta, hogy a megoldásnak nemzeti érdekeket is figyelembe kell vennie, miközben a kormány jogi lépéseket is fontolgat a büntetéssel szemben, de még nem tudják, milyeneket.
Az Európai Bizottságot egyre több kritika éri az uniós egységes piac szabályainak betartatásával kapcsolatban, ami a vállalatok szerint növeli költségeiket és akadályozza a gazdasági növekedést. Bár Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke prioritásként jelölte meg az egységes piac megerősítését, a tagállamok által bevezetett nemzeti szabályozások komoly fennakadásokat okoznak a szabad kereskedelemben és a termelési láncok működésében.
Az Európai Bizottság működését egyre átláthatatlanabbnak és központosítottabbnak ítéli Emily O’Reilly, az EU ombudsmanja, aki szerint Ursula von der Leyen elnök felelős a problémás politikai kultúra kialakulásáért. Kritikái a dokumentumokhoz való hozzáférés nehézségeire és a Bizottság ellenőrzésének gyengeségeire is rávilágítanak.
Az Európai Bizottság az Európai Bíróság elé citálja két ügyben is az Egyesült Királyságot, ami érzékenyen érintheti a London által tervezett EU–UK kapcsolatok „újraindítását”. Az esetek az EU állampolgárainak jogainak korlátozásával és kétoldalú befektetési megállapodások megszüntetésének elmulasztásával kapcsolatosak.
A magyar kormány október végén egy olyan salátatörvény-javaslatot nyújtott be, amely megszüntetné a "Lex CEU" néven ismert felsőoktatási szabályozást. A döntés összhangban áll az Európai Unió Bíróságának 2020-as ítéletével, amely kimondta, hogy a törvény ellentétes az uniós joggal.
Magyarország kedden az Európai Bíróság elé áll a 2021-ben elfogadott, itthon és külföldön is sokat támadott gyermekvédelmi törvény miatt, amelyet LMBTQ+-ellenes szabályozásként bírált az Európai Bizottság és több tagállam is. A Brüsszel és a 16 EU-tagországgal szembeni perben a jogállamiság és az uniós alapértékek kérdését került középpontba, így jelentős politikai és jogi következményekkel járhat. Magyarország rengeteg uniós forrásának blokkolása is kockára kerül.
Pénteken kerül az Európai Bíróság elé Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke és a Pfizer vezérigazgatója közötti állítólagos üzenetváltásokról szóló per, ami akár mérföldkő lehet a digitális kommunikáció átláthatóságának szabályozásában. Az ügy középpontjában nemcsak a dokumentum-hozzáférési jogok állnak, hanem az Európai Bizottság elnökének hitelessége és elszámoltathatósága is.
Az Európai Bizottság bejelentette, hogy megindítja kötelezettségszegési eljárást azon 13 uniós tagállam ellen, amelyek a mai napig nem nyújtották be a 2030-ig szóló Nemzeti Energia- és Klímavédelmi Terveiket (NEKT).
Csak összeomlások és válságok számaihoz mérhető, ami történt.
Hatalmas összegekkel csökkentek.
Vészjósló jelentés érkezett.
Facebook, TikTok, Instagram és YouTube: a Z generáció játszótere.
Az Egyesült Államok magát ütötte meg, Európának komoly gesztust tehetett.
Az érintett gazdálkodók fizetési moratóriumot kapnak hitelszerződéseik után.
Az egyetemi tanár, ex-jegybankár a Checklistben értékelte Trump legújabb vámjait.
Hogy tudunk-e még versenyezni a lengyel vagy a nyugat-európai agrártermékekkel, az is kiderül az Alapvetés podcast új műsorából.
Beindult a jogi csűrés csavarás.